Wielkimi krokami zbliżamy się do daty 30 kwietnia 2023 r., to jest terminu zakończenia realizacji programu „Rozwój Lokalny”. W ramach tego programu miasto Rydułtowy realizuje projekt "W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy", który finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Hasło, które przyświecało marcowej konferencji podsumowującej, że "Miasto nigdy nie będzie lepsze niż jego mieszkańcy", jest bardzo aktualnie i idealnie wpisuje się w trzeci obszar współpracy bilateralnej. Kończymy jeden z etapów, etap, który jest takim startem w przyszłość dla miasta Rydułtowy, etap Norweg, który pokazał jak należy działać, jak rozmawiać, jak współpracować z ludźmi. Już nie w cieniu, ale w blasku Szarloty wiemy jak iść w przyszłość, aby nadal dbać o mieszkańców i o Rydułtowy.
A co teraz? Teraz czas na konferencję podsumowującą projekt dla młodych mieszkańców miastauczących się w rydułtowskich szkołach podstawowych. Konferencję poprzedzą "Miejskie konkursy plastyczne" organizowane przez miasto Rydułtowy we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Rydułtowach, ale również gra terenowa i młodzieżowa debata. Hasło które będzie przyświecało konferencji podsumowującej, brzmi: "Nigdy nie wmawiaj sobie, że nie dasz rady. Wiara w siebie to podstawa osiągnięcia sukcesu". Diamenciki Szarloty.
Zaczynamy od "Miejskich konkursów plastycznych", hasło które przyświecać będzie konkursom brzmi: "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać". Konkursy już wystartowały, a prace można składać do 17 kwietnia 2024 r. Konkursy są trzy, dlatego że kierowane są do odpowiednich grup wiekowych. Dla klas I-III kierowany jest konkurs plastyczny, pn. "Twoimi oczami – projekt norweski widziany oczami dzieci". Dla klas IV-VI kierowany jest konkurs na grę planszową, pn. "Zagraj w Norwega". Dla klas VII-VIII kierowany jest konkurs fotograficzny, pn. "Oko na Norwega – przemiany w cieniu Szarloty". To co najważniejsze tematem wszystkich prac jest projekt "W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy", dlatego odsyłamy do strony internetowej www.wcieniuszarloty.rydultowy.pl. Wszelkie informacje o "Miejskich konkursach plastycznych" znajdują się na plakatach i w regulaminach konkursów. Co ważne zwycięzców konkursów wyłoni Komisja, która zostanie powołana przez Organizatora konkursu. Obrady Komisji odbędą się 18 kwietnia 2024 r., zaś rozdanie nagród odbędzie się w dniu 22 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Rydułtowach.
"Każde dziecko powinno czuć, że szkoła pomaga mu stać się dobrym człowiekiem. Bohaterem"– takie hasło przyświecać będzie kolejnemu wydarzeniu organizowanemu w ramach konferencji podsumowującej projekt dla młodych mieszkańców miasta. 19 kwietnia br. odbędzie się gra terenowa pn. „Śladami Norwega”, po której odbędzie się dziecięca debata na temat społecznego wymiaru projektu "W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy", temat debaty "Dugnad po śląsku – czyn społeczny". Debata zakończy się międzyszkolną inicjatywą. Więcej informacji na temat wydarzenia pojawi się w późniejszym terminie na stronie internetowej i profilu FB miasta Rydułtowy i SP nr 4 w Rydułtowach. Gra terenowa tworzona jest przez Szkołę Podstawową nr 4 w Rydułtowach. Do udziału w grze zaproszone zostaną drużyny reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu miasta. Wiedzę ze znajomości naszego potocznego „Norwega” niezbędną do pokonania trasy można uzupełniać, korzystając z informacji zgromadzonych na stronie internetowej projektu www.wcieniuszarlity.rydultowy.pl
22 kwietnia br. odbędzie się już wcześniej wspomniana konferencja podsumowująca projekt – Diamenciki Szarloty. Wydarzenie odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Rydułtowach i będzie wydarzeniem kierowanym specjalnie dla młodych mieszkańców Rydułtów. W trakcie konferencji odbędą się panele dyskusyjne, prelekcja zaproszonych gości, występy artystyczne, a także warsztaty. Odbędzie się również rozstrzygnięcie „Miejskich konkursów plastycznych” z wręczeniem nagród zwycięzcom. Zadaniem nas dorosłych jest dbanie o komfort psychiczny naszych dzieci. Hasło konferencji nie przypadkowe. "Nigdy nie wmawiaj sobie, że nie dasz rady. Wiara w siebie to podstawa osiągnięcia sukcesu". Od nas dorosłych zależy bardzo wiele, bo co ważne „Miasto nigdy nie będzie lepsze niż jego mieszkańcy”, nawet ci najmniejsi.
.png)



























