W piątkowe popołudnie, 13.06.2025 r. centrum Rydułtów rozbrzmiało śmiechem, muzyką i śląską godką. Nasza szkoła zorganizowała wyjątkową „Biesiadę Ślōnską Bajtli, Szkolorzy i Ich Familiji”, która przyciągnęła tłumy mieszkańców. Były występy uczniów, ślōnskie pieśniczki, tyjatyr, pokaz tradycyjnych strojów i legendarne bery i bojki, które przeniosły nas w czasy dzieciństwa.
Nie zabrakło też dobrej zabawy – uczestnicy kulali kluski, grali w kapsle, strzelali szlojdrym i lotali w nogawicy. Sporo emocji wzbudziło ciepanie jajcym, a konkurs gwarowy sprawdził, kto najlepiej zna naszą godkę. Teraz już nawet najmłodsi wiedzą, co to nachtop, szlips czy wodzionka!
Wielką atrakcją był mecz piłki nożnej mam i nauczycieli przeciwko uczennicom – z wynikiem 3:1 dla młodszych! Na scenie wystąpiła też absolwentka szkoły – Ania Dembowy z zespołem Stereo, a punktem kulminacyjnym był występ Grzegorza Poloczka z Kabaretu Rak, który rozbawił wszystkich śląskimi przyśpiewkami i humorem.
Na koniec możemy tylko dodać: my też tam byli, żur jedli, fest maszkeciyli i dobro kawa pili! To był spędzony z SP 1 dzień pełen radości, wspólnoty i śląskiego ducha.
Inicjatywa lokalna (oddolna)
Projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja”, realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, dla Priorytetu: FESL.10.00 - Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.24 - Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwiej transformacji.

























