XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Na skrzydłach poezji"
Już po raz 20. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach zorganizowała Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VI. 17 marca 2026 roku w Rydułtowskim Centrum Kultury " Fenix" gościliśmy miłośników mowy ojczystej i pięknej recytacji.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbyła się pod hasłem "Na skrzydłach poezji". To poezja ma oderwać nas od rzeczywistości i przenieść w świat piękna, uczuć i marzeń. To wiersze unoszą człowieka na skrzydłach ponad codzienność, wyrażają coś innego, uwalniają emocje.
XX edycję konkursu swoim honorowym patronatem objął Starosta Wodzisławski, Burmistrz Miasta Rydułtowy oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.
Cieszymy się, że swoją obecnością zaszczycił nas pan Damian Moric - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Rydułtowach oraz pani Sylwia Bańczyk - konsultant wodzisławskiego PODN-u, którzy wraz z panią dyrektor SP nr 1 w Rydułtowach Aldoną Skrzyszowską, gorąco powitali wszystkich artystów.
Recytatorzy przedstawili wybrany utwór liryczny oraz fragment prozy. Uczestnicy dostarczyli nam pozytywnych wzruszeń, emocji, głębokich przeżyć literackich oraz zachwycili publiczność i jury nie tylko doskonałą pamięcią, ale też wrażliwością, interpretacją i ogromnym zaangażowaniem.
Poziom uczestników był bardzo wyrównany, jednakże po burzliwych obradach jury nagrodziło następujące osoby:
I miejsce
Małgorzata - SP nr 16 w Wodzisławiu
Oliwia - SP nr 1 w Rydułtowach
II miejsce
Viktoria - SP nr 4 w Rydułtowach
III miejsce
Emilia - SP w Krostoszowicach
Wyróżnienia
Jakub -SP nr 3 w Wodzisławiu
Nadia - SP nr 1 w Pszowie
Nagrodę Publiczności otrzymał:
Gabriel - SP nr 4 w Wodzisławiu Śląskim
Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów drobne upominki, zaś zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami.
To wyjątkowe wydarzenie uświetnił występ uczennic: Oliwii Smołki, Amelii Mrozek, Adriany Wojtkowiak oraz zespołu regionalnego "Bajtle z Jedynki", a także nauczyciela - Radosława Drobczyka.
Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu, wyrazy uznania należą się także rodzicom, dziadkom, babciom i najbliższym, którzy wspierali młodych recytatorów na widowni. Laureatom życzymy kontynuowania przygody z poezją i trzymamy kciuki podczas przesłuchań w etapie rejonowym w Bielsku Białej.

























